Vrcholem mé rukodělné schopnosti je přišití knoflíku. Takže pravidelně děkuji Bohu, že nám seslal Internet a umožnil mi nějak se uživit. O to více obdivuji všechny, kteří něco opravdu pěkného a užitečného vyrobit umí. Bohužel jen velmi málo ruční práce je spravedlivě ohodnoceno.

Co s tím? Odpovědí je Etsy. Každý určitě znáte Fler, hodně z vás tam prodává, skoro všichni již něco koupili. Etsy je celosvětový Fler. Rázem se vám otevře celý svět (v reálu spíš Evropa, ale i to je obrovský trh). Pokud umíte alespoň trochu anglicky a máte ambice živit se svými výrobky, jděte do toho. Riziko nulové, potenciál obrovský. Pár měsíců jsem tam prodávala pro klientku, tak shrnu praktické poznatky.

 

Zřídíte si PayPal účet

Velice jednoduché, intuitivní. Pro začátek klidně postačí PayPal osobní účet, uvedete svůj účet, na který chcete zasílat výdělky (IBAN) a číslo platební karty. Tady si dejte pozor, aby platební karta měla povolené internetové platby. Bez toho se nehnete.

 

Zřídíte si profil na Etsy

Opět jednoduché. Etsy chce, abyste tam prodávali, takže to opravdu nekomplikuje. Pořádně si rozmyslete název obchodu, dá se měnit jen jednou.

 

Angličtiny se určitě nebojte

Sama jsem si nebyla úplně jistá. Produktové texty jsem si pečlivě připravila a nechala přeložit od profi agentury www.kvalitnipreklad.eu (doporučuji). Stejně tak obchodní podmínky a profil firmy. Veškerou komunikaci se zákazníky jsem řešila svou angličtinou. Sebevědomí se mi spravilo velice rychle – způsob, jakým dokáží Italky, Norky ba i Angličanky ten ubohý jazyk mydlit, je opravdu drsný.

Jazyková bariéra padla, vše probíhalo v přátelské atmosféře. Pokud jsem nerozuměla nějakému obratu, zeptala jsem se. Vždy se mi dostalo vysvětlení a milého ujištění, že má angličtina je „excellent“ :). Po nějaké době začaly přicházet vzkazy v italštině. Pro tyto případy jsem používala překladač, který je přímo součástí Etsy. Nejsem lingvista, ale dle mého názoru byl o dost lepší, než překladač od Googlu.

 

Jaké jsou poplatky?

Oproti Fleru směšné. Etsy si účtuje 0,20 USD za publikaci každého výrobku na 4 měsíce + 3,4 % z ceny prodaného výrobku. Faktury posílá na konci každého měsíce. K tomu si ovšem ještě musíte připočíst poplatek PayPalu, který je také 3,4 %.

 

Co finanční úřad a příjmy z Etsy?

Když prodáváte prostřednictvím zahraničního zprostředkovatele, musíte se přihlásit na finančním úřadě k plátcovství DPH – stanete se tedy „identifikovanou osobou“. Takže ze svých příjmů v ČR DPH neplatíte. Ale pozor! Dle informací platíte DPH pouze z poplatků, které si účtuje Etsy, nikoli z celkové ceny zboží. Tuto informaci doporučuji ověřit, sice jsme to zjišťovaly na několika úřadech, paní byly sice ochotné, ale bylo vidět, že do problematiky moc nevidí. Takže toto info je bez záruky.

 

Jak zboží posílat

U malých balíčků vychází nejlépe Česká pošta – balíček pojistí do 1 000 Kč. U větších je nejvýhodnější a nejrychlejší GLS (já mám vynikající zkušenost s www.zaslat.cz – který je partnerem GLS – opravdu se tam snaží). Jeden den přepravu objednáte, druhý den přijede, do 4 dní je balíček v Itálii či Anglii, do týdne Španělsko a Švédsko. Balíky jsou celou dobu sledovatelné a pojištěné asi do 6 000 Kč.

Nedoporučuji zasílat balíky mimo EU. Je to drahé, trvá to dlouho. Pokud se tak přeci jenom rozhodnete, ke sledování použijte www.17track.net – není to dokonalé, ale nabízí mnohem lepší možnost sledování než Česká pošta, která končí na hranicích (při poslání do USA vidíte, že balík prošel celní kontrolou u nás, potom celní kontrolou v New Yorku a následně sledujete jeho cestu po státech. Pozor, toto mne třeba zaskočilo – když jsem měla pocit, že je balík skoro doručený, cesta z New Yorku do Minnesoty mu trvala ještě 2 týdny).

 

Pro koho má smysl na Etsy prodávat

  • vaše výrobky mají vyšší hodnotu (myslím, že dolní hranice bude min. 1 000 Kč)
  • jste schopní výrobek jednou udělat, nafotit a popsat a následně duplikovat
  • ve vašem oboru není na Etsy opravdu obrovská konkurence (třeba kožené peněženky nebo pásky nemají šanci – dostali byste se na stranu 320)

 

Co je největším přínosem

Otrkáte se, zvednete si sebevědomí, dostanete své zboží do zahraničí a hlavně navážete kontakt s možnými budoucími prodejci v EU. Určitě doporučuji komunikovat opravdu přátelsky, klidně i na osobní úrovni, pokud je nějaký kupující spokojený, zkuste s ním udržovat další kontakt. V budoucnu pro vás může např. zdarma přeložit texty nebo vyhledat možné obchodní kontakty v jeho zemi.

 

Pokud se rozhodnete jít do tohoto dobrodružství, držím palce.

Věříte, že podnikání žen může zlepšit svět?

Já ano. Průběžně zaznamenávám svou cestu a zkušenosti z podnikání, marketingu a webdesignu. Žádná plytká teorie, testováno vlastním životem.

Děkuji za přihlášení