Proč vlastně podnikáte? Zní to jako hloupá otázka, ale je pravděpodobné, že jste během let v byznysu ztratily ze zřetele svou primární motivaci. Zkuste si ji připomenout. Co jste chtěly získat? Svobodu? Nezávislost? Pomáhat lidem? Prostor pro svobodné vyjádření své kreativity? A daří se?

 

Velmi často se stává, že podnikání člověka tak nějak vcucne. Během pár měsíců sklouzne do rutiny, kdy se snaží naplňovat přání zákazníků, klientů, úřadů… a původní radost a nadšení se vytratí.

 

Jak vnést do podnikání více radosti?

 

Velmi dobrou a osvědčenou metodou je zbavování se všeho negativního. Pro tentokrát se zaměřte na negativní stranu svého byznysu. A buďte k sobě opravdu upřímné

1. Která část vaší práce vás nejvíce vyčerpává? U čeho brečíte? Vztekáte se? Je vám předem zle, když na danou činnost jen pomyslíte? Každé podnikání sebou nese činnosti zábavné, činnosti nezbytné i činnosti otravné. Přiznejte si své slabé stránky a přestaňte se zbytečně týrat. Delegování činností není projevem slabosti, ale podnikatelské vyspělosti. Dělejte jen to, v čem jste nenahraditelné (anebo k tomu alespoň směřujte).

2. Jaký klient  vám pije krev? Najdou se i tací, že? Jsou klienti, kteří si vyžadují vaši maximální pozornost a péči a zároveň tak nějak peníze od nich váznou? Nastavte si hranice a jasně je sdělte svému okolí. Elegantním způsobem pro nastavování hranic je Cena. Patřičně vysokou cenou odradíte takové klienty, kteří by si vaší práce dostatečně nevážili. Zároveň např. příplatkem za telefonáty o víkendech či po večerech jasně řeknete, nakolik si vážíte svého osobního prostoru.

3. Co vás nudí? Z počátku to bylo skvělé, pořád jste se něco učili, ale teď u dané činnosti zíváte nudou? Je to přirozené. Pokud je daná činnost výdělečná, ale nudí vás, najděte si výpomoc, kterou si jednoduše do činnosti zasvětíte. Nepřipravíte se o příjmy a investovanou energii a zároveň uvolníte svou vlastní kapacitu pro kreativnější práci.

4. Co generuje nejnižší zisk? Pokud nevíte, doporučuji Excel. Čísla mluví poměrně jasně. Ale nedávají komplexní informace. Třeba pomáháte nějaké neziskovce, nebo jsou nejnižší příjmy od klienta, se kterým jste začínala a který by si vás při současné sazbě již nemohl dovolit. Zohledně to. Peníze ani v podnikání nejsou všechno.

 

Zbavte se ztrátového i negativního. Pokud to neuděláte, dáváte tím světu najevo, že všichni ostatní jsou důležitější. Do uvolněného prostoru brzy vstoupí nový klient či nové činnosti, které přinesou více radosti i peněz.

A příklad – myslela jsem, že by bylo skvělé udělat online kurz pro podnikatelky – spojila bych práci a osobní život. Během testovací verze jsem zjistila, že to vlastně až tak skvělé není. Psaní článků, fungování na FB a reagování na e-maily mi bralo poměrně hodně času. Bylo mi jasné, že abych mohla spustit placenou verzi, musela bych investovat více času do přípravy i více peněz do propagování kurzu. Zatímco v testovacím kurzu byly mé kamarádky, v placeném by již převažovaly cizí ženy. Takže v důsledku jsem se rozhodla, že tento kurz nebudu spouštět. V pracovním čase se budu věnovat striktně výdělečné činnosti a volný čas budu trávit s těmi, na kom mi záleží. Kompromisy obvykle moc nefungují.

 

Na fotce Zanzibar – takto si já připomínám, co že to vlastně chci. A co vy? Co ve svém podnikání pustíte? A čím to nahradíte?