Cena a brand

autor: | 22. 5. 2017 | Online marketing, Podnikání žen

Cena. V podnikání asi největší téma. Troufám si tvrdit, že nastavit správně cenu své práce umí v Čechách jen pár vyvolených. A i z těch vyvolených bude jen pár procent žen. Rozhodně nechci tvrdit, že zrovna já mám tento problém zvládnutý. Ale poslední dobou se cenotvorbě hodně věnuji a věřím, že mé dosavadní poznatky pro vás budou přínosné.

 

Kolik potřebujete minimálně vydělat?

 

Ano, musíte se ponořit do čísel. Není to nijak zvlášť složité, doporučuji kalkulátor Madly Čevelové, tím získáte základní přehled.

 

Držte se reality

 

Pokud přecházíte ze zaměstnání, zřejmě pro vás bude nejtvrdším šokem rozdíl mezi výplatou zaměstnance a příjmem podnikatele. Když máte jako zaměstnanec 20 000 Kč měsíčně čistého, jste vcelku v pohodě. Pokud totéž vyděláte jako podnikatel, jste v háji.

Počítejte se mnou: zdravotní a sociální pojištění, daně, účetní, počítač, kancelářské vybavení, telefon, nemoc (nemáte příjem), dovolená (nemáte příjem), jednání na úřadech (nemáte příjem), knihy, školení (platíte + v té době nemáte příjem), software, auto a jeho provoz (a to jsme v minimalistické verzi, kdy k práci potřebujete jenom počítač).

Dále (jste-li začátečník) budete pracovat pomalu a pořád se učit. Myslím opravdu pořád. Nejen ze svého oboru, ale i ze souvisejících. Přidejte čas na opravování chyb (případně za to musíte někomu zaplatit). Vlastní marketing. Čas, kdy se domlouváte s klienty, zda vůbec mají zájem o vaši práci.

Kruté, že? Doufám, že je jasné, že jako podnikatel musíte úplně zapomenout na běžný výdělek v oboru a kalkulovat naprosto odlišně.

 

Má cena vypovídat o vztahu mezi nabídkou a poptávkou?

 

Před časem jsem to napsala a takto nás to učili ve škole. Beru to zpět. Cenotvorba je mnohem zajímavější a komplikovanější záležitost. Jelikož totiž člověk většinou jede na autopilota, má naučeno, že vyšší cena = vyšší kvalita. To znamená, že jste-li příliš levní, trh vás automaticky bude hodnotit jako nekvalitní a bude si vás vybírat pouze nízkopříjmová část trhu, kde může být poptávka nízká. Pokud cenu zvýšíte, budete hodnoceni jako kvalitnější a vybere si vás jiný typ klientů než dříve.

 

Jak nastavit správnou cenu?

 

Četla jsem, že cena má sedět jako boty. Ani příliš veliké, ani příliš těsné. S cenou musíte být vnitřně svázáni a sami jí věřit. Pokud svou práci podhodnotíte, velice rychle budete vyčerpaní, vzteklí, jakýkoli požadavek klienta vás bude obtěžovat. Bude-li cena nadhodnocená, máte také problém. Klienti budou očekávat vyšší kvalitu a zkušenosti (nebo si to budete myslet) a vaše vědomí přemrštěné ceny vás povede k jejímu podvědomému snižování (třeba nebudete počítat čas strávený telefonováním, vyřizováním mailů, budete nabízet bonusy zdarma…) a v důsledku si vyděláte méně než při ceně nízké (podvědomí je děsná potvora).

 

Mám vycházet z ceny běžné v oboru?

 

Když poprvé nastavujete cenu, obvykle se podíváte, kolik se tak v oboru vydělává a jdete pod to nejnižší číslo, které jste našli. Chyba. To, že je někdo v oboru již 10 let a má 2 vysoké školy ještě nevypovídá o kvalitě jeho práce, marketingu, schopnosti jednat s klienty, dodržování termínů, celé řadě mindráků, které sebou nese. Takže tohle vám nepomůže, Jste jen sami za sebe a musíte se s tím poprat (v realitě to většinou probíhá stylem pokus / omyl).

 

Je nastavení správné ceny těžké?

 

Rozhodně. Dobrá zpráva je, že se o cenotvorbě můžete hodně naučit a také že ani cena není vytesaná do kamene. Můžete ji tedy opakovaně měnit (a také byste průběžně měli). Můžete si domluvit schůzku s koučem a se správným nastavením ceny si nechat pomoct. Vaše cena většinou neodráží vaše skutečné schopnosti (i když by měla), ale stav sebevědomí.

 

Cena a její vliv na brand

 

Cena a brand jsou nedělitelně svázaní. Cena by neměla pokulhávat za brandem, obráceně je to také špatně. Jste-li začátečník a máte zdarma webovky s pár referencemi, na místě je cena nižší. Když už začátečník nejste (a tady pozor, hodně lidí je schopných považovat se za začátečníky i po 6 letech praxe), je na místě web upgradovat, udělat profi fotky a také samozřejmě cenu zvýšit. Jak cenu zvyšovat aniž byste přišli o klienty, napíšu příště.

 

Kde se o cenotvorbě dozvíte více?

 

Doporučuji (nejen kvůli cenotvorbě) knížku Roberta Vlacha „Na volné noze“. Umíte-li alespoň trochu anglicky, na netu je nepočítaně videí k tématu.

JanaS.

JanaS.

Jsem online markeťačka, byznys mentorka a zakladatelka skupin pro podnikatelky ve službách FB (2018) a LI (2022).

Archiv