fbpx

PPC kampaně – placená forma internetové reklamy, kdy platíte nikoli za zobrazení reklamy, ale až za kliknutí, které návštěvníka přivede na vaše stránky.

O PPC je na internetu hodně videí, článků… službu si můžete zakoupit od Googlu, Seznamu nebo Facebooku. Pro tyto firmy je to určitě velmi vítaný příjem, takže se její propagaci a podpoře jejího užití skutečně pečlivě věnují.

Tak nějak se traduje, že nastavit PPC je otázka pár minut a zvládne to každý majitel eshopu. Nastavit a spustit PPC se dá opravdu za krátkou dobu. Prostě si uděláte účet na Google, přihlásíte se do AdWords, vyplníte pár políček, číslo platební karty a hotovo.

Ale… zatím jsem ještě neviděla dobře nastavenou kampaň u malé firmy. A jaké jsem zatím viděla chyby?

  • Obchodník něco narychlo naklikal a platil, ale netušil, jaký má pro něj tato reklama přínos, zda je v zisku (prostě si odškrtl v marketingovém plánu „udělat PPC“).
  • Dále jsem narazila na skutečně hodně zeširoka vybraná klíčová slova bez „vyloučení klíčových slov“ – takže překladatel platil i za prokliky typu „němčina učebnice“, „angličtina kurz Liberec“ atd.
  • U jiného klienta nebyla vymezena lokalita. Takže opravář praček z Kyjova platil za prokliky majitelů pokažených praček z Prahy. Je otázka, jestli u drobných řemeslníků má PPC smysl – zřejmě by byla vhodnější registrace do katalogů, kde si zákazníci vybírají podle lokace.
  • Nebyla vymezena maximální částka, kterou si denně může Google strhnout (v kombinaci s automatickým strháváním plateb z karty vcelku překvápko).
  • PPC byla sice nastavena profesionálem, ale vedla na stránky, které byly mírně řečeno nepřesvědčivé.

Takže potřebujete PPC specialistu?

Pokud máte dostatek času, jste ochotni si něco o PPC nastudovat a pak následně kampaně sledovat, vyhodnocovat a optimalizovat, tak zřejmě ani ne.

 

Doporučuji literaturu: Evžen Boček – Poslední aristokratka