Pro své klienty jsem sepsala takový malý slovníček pojmů z webdesignu. Vysvětlení sice není nijak sofistikované a hyper profíkům by se z toho mohlo udělat mdlo, ale mou komunikaci s klienty to posunulo z: “Já tomu vůbec nerozumím” na “Aha, takže …”. Když jsou při společném projektu obě strany v obraze, hned to líp odsejpá 🙂

WordPress – redakční systém (není nutno programovat prezentace, ale funkce a obsah se do něj nahrají). Díky redakčnímu systému si můžete stránky sami ovládat a měnit jejich obsah bez jakékoli znalosti programování (teda, pokud se tím chcete živit, tak trocha programování není na škodu).

Administrace webu – ta část, ve které pracujeme a kterou nevidí běžní zákazníci.

Šablona – program nahraný do WordPressu, který určuje základní rozložení a funkce budoucího webu. Do toho se nahrává obsah. Funkci šablony je možno upravit pluginy. Obvykle stojí 65 USD, jednodušší šablony bývají zdarma.

Šablonu si představte jako byt. Pokud vyberete šablonu na panelákové 3+1, můžete si sami vybrat linku, vymalovat a při troše šikovnosti udělat pěknou koupelnu. Ale nikdy z toho neuděláte vilku 8+2 s rozlehlou udržovanou zahradou a bazénem. Na to potřebujete šablonu pro vilu 8+2. Vybrat tu vyhovující je docela dřina, výběr šablony mi pokaždé zabere opravdu hodně času. Ale věřím, že časem si vytypuji několik skvělých, které budu opakovaně používat.

Plugin – prográmek plnící konkrétní funkci, který se nahraje do WordPressu (plugin je např. e-shop WooCommerce nebo fotogalerie). Některé jsou placené, jiné zdarma.

Doména – jméno webu, musí se registrovat u registrátora domén

Hosting – místo na cizím serveru (hostingová firma), kde jsou uložena veškerá data z vašich stránek. Za tento pronájem se ročně platí. Je více než dobré doménu i hosting mít registrované na sebe, nikoli agenturu, která vám zřídila stránky.

Představte si svůj web jako papírovou knihu, kterou jste sami napsali. Jsou v ní vaše obrázky, písmena, příběh. Ale protože chcete, aby si tu knihu přečetli i ostatní, nedáte ji do knihovny vlastní (na svůj počítač), ale do knihovny v okresním městě (firma poskytující hosting). A jelikož firma chce vydělávat a vy svou knihou zabíráte místo v jejich knihovně, musíte jim platit roční poplatek (asi 400 Kč). Oni za to o knihu pečují a dodají někoho, na koho se můžete v případě problémů obrátit.

A na mne se zase můžete obrátit, pokud vám ani po přečtení slovníčku není celá problematika naprosto jasná a nechcete se tím zabývat. Mě to totiž upřímně baví. 775 766 210

 

 

Nestíháte?

 

 

 

Přihlašte se do mého online prográmku pro nestihající podnikatelky.

Aneb "Jak zvládnout 4 děti, bydlení na samotě, podnikání, Island". 

Program je 10denní, zcela zdarma.

You have Successfully Subscribed!