Typologie – Money types (dle Ken Honda)

autor: | 4. 1. 2021 | Online marketing

Znáte práci japonského podnikatele a autora mnoha publikací Kena Hondy? Kenovi se říká Zen millionaire nebo Happy panda.

Základem jeho učení je sdělení, že pro život v hojnosti, a vůbec kvalitního života, není důležité Money IQ (analytický způsob přístupu k penězům), ale Money EQ (náš citový vztah). A že peníze pouze reflektují naše traumata a citové problémy pořízená v dětství. Jako důkaz uvádí mnoho příkladů, kdy se velmi inteligentní a vzdělaní lidé ke svým penězům chovali velmi hloupě.

 

Ken sestavil typologii podle našeho chování vůči penězům. Pochopení vlastního typu vás upozorní na možná rizika ve vlastním chování, a tak, budete-li chtít, můžete s vlastním typem pracovat a zlepšit kvalitu svého života.

Typy jsou pouze ukazatelem. Není to nic vytesaného do kamene. Každý z typů má svá pozitiva i negativa, každý z typů v extrémním projevu může ničit lidské životy.

 

Základní rozdělení

 

 • Ovládající (aktivně řídí své peníze).
 • Lhostejní (peníze jim jsou lhostejné).
 • Vystrašení.

 

Podrobné rozdělení

 

Ovládající

Obvykle prožili dětství v chudobě a v nějaké fázi svého života na podvědomé úrovni přijali fakt, že peníze jsou zodpovědné za jejich pocit štěstí, bezpečí, strachu, lásky. Takové rozhodnutí ve výsledku vede ke třem způsobům chování:

 • Utráceči – milují nakupování. Jakmile stisknou tlačítko Koupit či stojí u pokladny, jsou šťastní. Život je dobrý. Utráceči jsou velmi štědří, umí si užívat života ve všech podobách. Často jsou v dluhu, což jim přináší stres a nepohodu, kterou zahánějí opět utrácením.
 • Šetřílci – milují spoření. Euforii jim přináší přesun peněz na spořicí účet či kontrola postupně se navyšující částky. Jejich život je sice stabilní a bezpečný, ale často smutný a nudný. Kvůli šetření si odpírají malé i velké radosti života (proč jít na kafe do kavárny, když si ho můžu udělat doma, že?). O Utrácečích si myslí, že jsou nezodpovědní idioti.
 • Vydělávači – skvělí a úspěšní podnikatelé. Vydělávání peněz vnímají jako sport, radost jim udělá každá objednávka a dobře uzavřený obchod. Pro většinu z nich není důležité, co se s penězi bude potom dít. Někteří je utratí, jiní ušetří. Ale ani jedno není jejich hlavní motivací.

 

Lhostejní

 

Podle Kena jsou Lhostejní nejšťastnějšími lidmi. Často pracují v akademické sféře nebo jako umělci. Prioritou je smysluplnost jejich práce, ne výplata. Lhostejní jsou často jedináčci, kteří se nemuseli v dětství s nikým dělit, takže nemají naučený „boj o zdroje“. Lhostejní fungují šťastně a spokojeně, pokud žijí s někým praktickým, kdo se o jejich peníze stará.

 

Vystrašení

V dětství s velkou pravděpodobností zažili nějaké trauma, které je přivedlo k přesvědčení, že „peníze jsou zlé“. K penězům cítí odpor, strach, nenávist. Prostě s nimi nechtějí mít nic společného.

 

  • Hippie – maximální snaha o život mimo peněžní systém. Od Lhostejných se liší tím, že cítí odpor k penězům. Je hodně náročné být šťastný a zároveň v bojovém nastavení. Plus musí řešit celou řadu náročných životních situací, které by nebyly náročné, kdyby měli peníze. Porouchaná pračka je často neřešitelným problémem. Hippie rodiny jsou často závislé na darech od rodičů, sourozenců, přátel.
  • Hráči – k penězům přistupují vysloveně hloupě. Pocit štěstí jim přináší výhra, ale i ztráta. Často jsou na těchto extrémních pocitech závislí. Hráči mohou být důchodkyně v americkém kasinu, ale i ředitelé investičních fondů. Hledají prohru.
  • Šetřílek-Utráceč – dlouhodobě šetří, žijí na nejlevnějších sušenkách a pak BUCH! Koupí si luxusní kabelku. A pak zase šetří, šetří, šetří… Pro rodinu a široké okolí je často jejich chování naprosto nepochopitelné a iritující.
  • Ustaraní – pasivní typ. Aktivně se vůči penězům projevují minimálně. Vydělávají minimálně, utrácejí minimálně, nešetří. Veškerou svou energii spotřebovávají na dělání si starostí o budoucnost. Kvalita jejich života je obvykle mizerná.

 

Tak. Schválně – v čem jste se našli? Jaké zkušenosti a podvědomá rozhodnutí ovlivňují váš vztah k penězům a následně kvalitu vašich životů?

Jak jde byznys? Maximální spokojenost? Vyděláváte dost na pohodlný život, investice, seberozvoj, koníčky, spoření? Nebo to ještě pořád někde drhne?

Pokud máte pocit, že se chcete posunout, přidejte se k Magickému skoku.

Marketing, money mindset, magie.

Prověřený 28denní online program pro podnikatelky ve službách.

Magický skok v byznysu začíná za

Dny

:

Hodiny

:

Minuty

:

Vteřiny

JanaS.

JanaS.

Jsem online markeťačka, byznys mentorka a zakladatelka skupin pro podnikatelky ve službách FB (2018) a LI (2022).

Archiv