Jak si vybrat správný online kurz

autor: | 12. 9. 2017 | Online marketing

Po vlně e-booků dorazila i do českého rybníčku vlna placených online kurzů. Některé vypadají docela šíleně, jiné amatérsky (máte-li problém s technikou, požádejte prakticky jakéhokoli puberťáka o pomoc. Puberťáci to umí.), pár by jich mohlo být užitečných. Rozhodujete se, kam poslat svých pár tisíc.

 

A v té (i tak dost matoucí situaci) narazíte na videa v angličtině. Whow. Tak skvělé, tak užitečné, tak vymakané. A tak drahé!!! Jste si naprosto jistí, že právě tento kurz posune váš byznys i život do hvězdných výšin. Anebo zrovna ten druhý?

 

Jak si vybrat užitečný online kurz?

 

  1. Nespěchejte. Ano, u každé správné nabídky běží odpočet, newslettery vás bombardují se stále vyšší kadencí, bonusů zdarma přibývá. Nechte to být. I když máte dost času a peněz, nechte to být. Alespoň na měsíc.
  2. Během tohoto času si udělejte velmi podrobný průzkum. Pokud má být někdo vaším placeným mentorem, měl by být ve svém oboru osobností. Zřejmě bude stejnou práci dělat 10 nebo i 20 let. Zanořte se do hlubin internetu a hledejte vše, co od daného člověka najdete. Blogy, videa, rozhovory, předchozí kurzy, reference… vy hledáte takové reference, kde jsou popsané reálné zkušenosti a vliv kurzu – tedy na začátku kurzu jsem byla nešťastná sekretářka, rok od přihlášení se do kurzu jsem nezávislá, úspěšná, zde je odkaz na mou práci.
  3. Daný člověk vám musí být velice sympatický. Jinak neobětujete své večery po dobu několika týdnů, abyste se od něj učili. Znudí vás. Musíte mu velmi dobře rozumět. Mně se někdy stává, že při sledování rozhovoru 2 žen jedné rozumím každé slovo, u druhé spíše tuším, o čem mluví.
  4. Prostudujte si jeho práci. Obvykle je to tak, že má každý 1 nosné téma, kterým se zabývá celé roky. Postupně toto téma rozvíjí, vylepšuje své materiály, zdražuje. Ale ta hlavní myšlenka je tam stále tatáž. Je reálně možné, že ve videu z roku 2010 bude (sice v mizerné kvalitě) vyložený celý obsah placeného online kurzu. Sdělení stejné, jen bez pozlátka. Nebo bude toto sdělení sepsáno v e-booku za pár babek.
  5. Jak je to s placením? Některé kurzy mají doživotní přístup (můžete je tedy po roce klidně zopakovat), jiné můžete prostě udělat jednou a končíte.
  6. Je kolem kurzu online komunita? Třeba facebooková skupina? Toto je velice důležité. Je-li kurz dobrý, logicky si během let nastřádá celou řadu příznivců. Tato skupina může být ve skutečnosti tou hodnotou, kterou si kupujete. Pokud si sednete, můžete si v ní denně nabrat svou dávku inspirace, nechat si poradit od zkušenějších, nejspíše někdo zrovna prožívá stejnou situaci, co vy.

 

A jaké online kurzy mě nadchly v poslední době?

 

  1. Money Bootcamp – Denis pomáhá podnikatelkám z celého světa odstraňovat mentální bloky bránící finanční nezávislosti (velice prakticky pojaté, propojení s online marketingem)
  2. Marie Forleo – 17 praxe v online byznysu, vtipná byznys koučka, její videa mají opravdu šťávu a zároveň jsou plné neuvěřitelně chytrých rad pro podnikatele
  3. Leonie Dowson – Australanka, hipísačka, umělkyně, matka, markeťačka. Pokud potřebujete potvrzení, že je možný být totálně free a umělec a docela dost pošuk a přitom se dobrat ročního příjmu několik miliónů dolarů, tak ona to zvládla.

 

Tyto kurzy zaujaly mě, logicky se všechny motají kolem marketingu. Ale ve vašem oboru zcela jistě najdete také mnohé zajímavé osobnosti, které se můžou stát přesně tou inspirací, kterou potřebujete, ale vaše bezprostřední okolí vám ji nedokáže dodat.

JanaS.

JanaS.

Jsem online markeťačka, byznys mentorka a zakladatelka skupin pro podnikatelky ve službách FB (2018) a LI (2022).

Archiv