Značka, brand, branding. Pokud podnikáte, určitě jste již něco podobného řešili. Ale jak na to? Jak vytvořit brand, který bude fungovat právě vám a přinese vám ty správné zákazníky? Tento článek je pro malé firmy, kde byznys stojí na jednom člověku. U větších firem se bude branding dělat určitě jinak, ale s tím já nemám osobní zkušenost, tak o tom také nepíšu :)
Buďte autentičtí
Autentický je pěkné slovo, že? Ale co to znamená? U malých podnikatelů je firma velice úzce provázána s osobností podnikatele. Tomu se prostě nevyhnete. Ať léčíte, děláte weby, jste kadeřnice nebo vizážistka, každý zákazník bude jednat přímo s vámi jako osobou. Jak se budete chovat vy, tak bude vnímat vaši firmu.
A podle pravidla „podobné přitahuje podobné“ si zákazníci budou vybírat takovou firmu, která je jim osobně blízká. Zda jim jste blízcí nebo ne se rozhodnou právě na základě vašeho brandu. Tedy podle způsobu jakým píšete, jaké máte na webu fotky, barvy, logo, jaká jsou vaše videa, jakou máte cenu (k cenotvorbě a jejímu významu při tvorbě brandu se dostanu příště).
Když jste autentičtí a máte správně postavený brand, přitáhnete si takové zákazníky, kteří hledají přesně vaše služby (tedy vás) a bude se vám s nimi velice dobře spolupracovat.
Vyberte si svůj styl
Toto opět úzce souvisí se stylem osobním. Já jsem si velice dlouho myslela, že abych byla vnímána jako úspěšná profesionálka, musím nosit elegantní kostýmek, značkovou tašku a vyjadřovat se absolutně korektně, odborně a profesionálně. Pěkná blbost (ano, nejsem totálně korektní a to je můj brand :). Jenomže – potom bych byla na jednání a místo na požadavky klienta bych myslela na to, jak je to příšerný v těch silonkách, že nesmím říct slovo blbost a začít mluvit moc rychle…
Naštěstí jsem narazila na práci Táni Havličkové (díky Hanko), která má geniální poselství (a také geniální marketing) a rozsvítilo se mi. Pokud celý život nosím rifle a nelíčím se, opravdu nemá smysl se do toho nutit kvůli podnikání (byla bych nešťastná, svázaná a přitáhla si nevhodné klienty). Takže díky Táně jsem si ujasnila, že jsem ležérní typ a opravdu nemá smysl se tvářit jako kdokoli jiný.
Vyberte si své barvy
Toto opět úzce souvisí s osobnosti – jste-li něžná, jemná a pečující, asi vaše barva nebude fuchsiová. Právnička by zase neměla mít na webu růžovou (teď to vypadá, že jsem upřednostnila profesi před osobností, ale od právníka očekávám, že bude razantní profík a vyseká mě z problémů. Ne něhu a laskavost. Předpokládám tedy, že romantičky nebudou studovat práva).
Já jsem si na podzim nechala udělat web od grafičky – aby to bylo ženštější a veselejší. Web byl opravdu pěkný. Jenomže mi nepasoval k osobnosti (jinová fakt nejsem a můj smysl pro humor je dost drsný). Styl mi neseděl a prakticky mě to zbrzdilo v mé práci.
Teď na mém webu najdete šedou v kombinaci se šedou a antracitovou. Dělala jsem to já a jsem z toho nadšená. Přesně takhle mi to sedí, takhle chci vizitky a takhle se chci prezentovat.
Najděte svůj styl psaní
Tady by měla dojít souladu vaše osobnost s cílovou skupinou. Mou cílovkou jsou ženy podnikatelky. Ne ostatní webdesignéři a ne ředitelé velkých firem. Zároveň mám ráda i v práci osobní a přátelské jednání. Takže nepíšu články plné odborných termínů a nemám fotku v kostýmku. Zároveň se s klienty často osobně setkávám, takže můj písemný projev by měl korespondovat s tím mluveným. Já samozřejmě dokážu psát korektně. Ale už se tak nedokážu (nechci) vyjadřovat při 3 hodinovém jednání.
Vaše fotka by měla být v souladu s vaší značkou
Pro malé podnikatele platí, že jejich logo je jejich fotka. Samozřejmě ne doslovně, ale na sociálních sítích i na webu budete prezentovat svou práci se svou fotkou. Takže jste-li romantická duše a jste třeba masérka, klidně si na fotce užijte romantický styling a kytičky. Ať vaši klienti ví, že o ně budete laskavě pečovat. Děláte-li marketing, na fotce užijte počítač nebo mobil – řekněte, že se věci díky vám pohnou kupředu. Že své práci rozumíte a jste s ní sžitá. Jste-li ležérní, nervěte se do kostýmků – klidně se nechte vyfotit někde venku na terase.
Já sama jsem se k udělání fotky odhodlávala 2 roky. Všem klientům jsem tvrdila, jak jsou fotky důležité (a jsou!!!). Já sama jsem to nějak nedávala. Takže dnes jsem se objednala k fotografce. Je to pro mě velké vystoupení z komfortní zóny. Vlastně je mi z toho zle. Ale zvládnu to. A jestli jsem měla celou dobu pravdu (a to já obvykle mívám), tak by to mělo zase o něco zlepšit můj byznys a můj osobní brand.
Nestresujte se
Je pro vás tvorba osobní značky příliš velké sousto? Nestresujte se. Prostě to udělejte tak, jak zvládnete nejlépe. Branding je o vývoji. Osobnosti a byznysu. Nic není vytesané do kamene. A nic vám také nebrání za rok vše upravit. A pak klidně znovu, jak budete více věřit sobě i své práci.