Peníze jako energie

autor: | 24. 4. 2019 | Podnikání žen

Jaký máte vztah k pěnězům? Většina lidí říká, že neutrální. Peníze považují za nástroj, který se může použít k dobrý i špatným účelům. Že jim stačí vydělat na přežití. To je stejné, jako říkat, že stačí být tak zdravý, abych si mohla sama dojít na záchod. Mně to tedy nestačí. Na světě je tolik dobrých a zajímavých věcí! A skoro na všechny potřebujete peníze.

Já peníze považuji za jednoznačně pozitivní. I když se nad tím opravdu zamyslím, nenapadá mě jedna jediná oblast v mém životě, které by uškodilo, kdybych měla VÍCE peněz. Jak to máte vy?

 

Máte neomezený přísun peněz, jak žijete?

Toto není nějaká hypotetická věta, kterou máte jen tak přelétnout očima. Opravdu vezměte svůj blog a pište. Celou stránku. Nechce se vám? Drhne to? Nějak se vám neudělalo úplně dobře? Úkol odkládáte? Já vím proč! Zkuste jít doopravdy do hloubky. Nejspíš na první dobrou na nic zásadního nepřijdete. Ale když budete sledovat své myšlenky, určitě se brzy něco objeví. Zjistíte, co je startovačem vašeho negativního myšlení o penězích. Docela dobrým spouštěčem jsou vánoce a obecně návštěvy u rodičů (nic proti rodičům).

 

Jaké jsou vaše vzpomínky spojené s penězi?

O penězích se doma nikdy nemluvilo, ale tak nějak jste vždycky věděla, že jich není dost? Že si nemáte vymýšlet? Že prostě nedostanete, co chcete? 

Nebo někdo z rodiny peníze měl a díky tomu manipuloval s ostatními členy? Vydíral je? Dovolená byla podle něho, protože on to platil? Jednomu členovi rodiny se všichni přizpůsobovali, protože na něm byli závislí? Prarodiče, u kterých jste bydleli? Otec? 

A co takhle dědictví? Máte v podvědomí neoddělitelně spojené peníze a úmrtí někoho blízkého? 

Ex-manžel vás kvůli penězům tahal po soudech?

Celé dětství jste něco strašně moc chtěla a nebyly na to peníze?

Rodiče celý rok škudlili na dovolenou a pak se celou dobu hádali?

Za peníze z první brigády jste si koupila nějakou děsivou blbinu? Nebo vám je třeba sebrala starší sestra?

 

Co kdybyste najednou vydělávala trojnásobek?

Opět si udělejte čas a pište. V čem by se změnil váš každodenní život? Co zlého by to mohlo přinést? Zlého? Cože? Ano, chápete mě správně. Řada žen si podvědomě sabotuje své příjmy. Kdykoli má dojít ke zlepšení, udělají nějaký nesmyslný krok, kterým vše pokazí. Proč by to dělaly? To kope kolem sebe naše milé podvědomí.

Vypadá to nesmyslně, takže příklad z mého vlastního života.

V posledních letech pravidelně zdvojnásobuji příjem, v roce 2018 jsem vydělala tolik, že jsem dle svých očekávání měla být bohatá. Nebo se tak alespoň cítit. Bohužel ne. Pořád nemám peníze. Když se podívám na své příjmy, tak opravdu nechápu. Co se to kua děje? 

1) Sebesabotáž – kdykoli mám peníze navíc, stane se mi nějaký průšvih. Rozbiji auto (poslední oprava 15t), počítač, něco na domě. Spadne mi telefon do misky s vodou pro psa. Koupím na splátky nějaký brutálně drahý online kurz. Takže v důsledku jsem pořád na nule.

Přeci jenom už si nějaký ten čas hraju se světem energií, takže vím, že tohle všechno si způsobuji sama. Na náhody nevěřím. Proč bych to ale dělala? Proč se bojím mít více peněz? Hm, protože bych musela převzít větší díl zodpovědnosti za stavbu domu. Teď stavební materiál platí můj muž. Když budu mít peníze navíc, tak to bude i na mně. Drenáže, trubky, bagrování, sádrokartony, podlahy. Takže se bavíme o stovkách tisíc. Mé přesvědčení „Bez ohledu na to, kolik vydělám, mi stejně nic nezůstane“ mě sabotuje ve vztahu k penězům. Co s tím? Zřejmě dobrovolně převzít svůj díl zodpovědnosti za stavbu. Zároveň založit spořící účet, takže nějaké peníze mi nakonec zbydou. S jistotou neřeknu, teď to řeším.

Co vaše sabotáže? Třeba nesmyslné nákupy? Pomáhání lidem, kteří si to nezaslouží? Spojíte se v podnikání s kamarádkou, která má sice vizi, ale pak už je to všechno na vás? Opakovaně investujete do „zaručených fondů“ a o peníze přicházíte? Věříte, že kvůli vašim úsporách hladovějí děti v Africe?

2) Peněžní archetyp – stejně jako jste nějaký typ podle horoskopu, nebo firemní archetyp, máte i nějaký mustr, podle kterého zacházíte s penězi. Já jsem Rebel, což s sebou nese v pozitivním duchu odvahu investovat, rychlou realizaci cílů. V negativním mi díky investicím do podnikání nezbývají peníze na úspory a občas ani na běžný život. Taky mě některé podnikatelské záměry znudí rychleji, než začnou vydělávat. 

Další peněžní archetypy jsou třeba Spořič (drží úspory, hraje na jistotu), Pečovatel (má tendenci svými penězi podporovat široké okolí bez ohledu na svou vlastní situaci)… je jich dvanáct, pokud vás téma zaujalo, zkuste googlit. Určitě to v Čechách někdo řeší.
 

Jak stanovit peněžní cíle?

Příjem – to je jasné, příjmy většina z nás sleduje. 

Zisk – tohle je už rozhodně zábavnější. Většina mých klientek neví, jaká z jejich činností jim nese největší zisk. Jaký je čistý zisk z každé akce. Z každého prodaného produktu. Tohle je důležité, takže opět příklad:

„Uspořádáte víkendovku pro ženy. Něco musíte samozřejmě pustit do propagace. Přihlásí se jich deset, každá zaplatí 10t. Připravíte materiály, rezervujete hotel, v ceně je stravování. Dva týdny předem visíte na telefonu, protože se pořád někdo na něco ptá. Tři se odhlásí na poslední chvíli a neseženete náhradu. Musíte dojet na místo. Manžel sice děti pohlídá, ale úplně urvaný také není. Po příjezdu domů dva dny vracíte domácnost do původního stavu“. Těch „juchůůůů 100t za víkend“ nějak ztratilo ten správný náboj, že?

Oproti tomu nudná varianta

„Sedíte u počítače a denně 6 hodin pracujete pro klienty. Vaše hodinovka je 600 Kč. Za týden vyděláte 18t. Beze stresu, z domu, bez propagace, bez nákladů“.

Zdravotní, sociální, daně… platíte v obou případech.

Investice – od určitého stupně podnikání se bez investic neobejdete. Propagace na sociálních sítích, konzultace, účetní, fotky, vzdělávání. Znám dost žen, které v investicích totálně ulítly. Prostě najednou investují a všechno dají na jednu kartu. Docela pomůže, když si investice rozplánujete do celého roku. A pamatujte, že investici od vyhozených peněz odděluje zisk, který přinese. Než investujete, vždy si odpovězte: kvůli čemu přesně investuji, jak a kdy se mi peníze vrátí.

Úspory – obecně se doporučuje spořit minimálně 10 % z příjmů. Já mám se spořením problém. Vždycky šetřím a v okamžiku průšvihu peníze ze spoření stáhnu. Pokud jste na tom podobně, začněte pomalu. Třeba stovku týdně, trvalý příkaz. Potom to zvedněte. Zkuste stavební spoření nebo jinou formu úspor, na které se tak lehce nedostanete.

Musíte si vytvořit několik účtů (tedy já také) – úspory na běžné průšvihy (možná 20t?), spoření na dovolenou (pozor, potřebujete vykrýt nejen náklady na dovolenou, ale i na výpadek příjmů v době dovolené), spoření na dobu poklesu příjmu v podnikání (toto je buď cyklické silné vs slabé měsíce nebo jednorázové – celkově jde ekonomika dolů), toto by mělo být alespoň na 6 měsíců. A samozřejmě spoření na důchod. Kde na to máme jako vzít? No, z těch 100t, které měsíčně vyděláme a nerozfrcáme. Jinak vážně nevím. 

 

Vztah k penězům

Lidi, kteří mají peníze, je mají proto, že k nim mají jednoznačně pozitivní vztah. Tuto metodu velice vtipně popsal Jiří Čmolík. Určitě znáte pojem systemické konstelace. Jde o to, že se vytvářejí situace, ve kterých lidé hrají zástupné role. Potom se řeší jejich vzájemný vztah, pocity, jaké mají. Vstoupením do role se ty pocity vyvolají, když se situace nějak změní, mění se i ty pocity. Celá akce bývá spojena s velkým uvědoměním. Obvykle se dělají rodinné konstelaci. Čmolík staví konstelace, kde jedna z osob zastupuje Peníze. Ostatní si řeší svůj vztah k nim. Třeba se je snaží nějak přitáhnout, chytit, ulovit, ignorovat… Peníze na to reagují. 

Pokud máte k podobným záležitostem nedůvěru, zkuste si tuto situaci doma nakreslit. Sebe a peníze. Na jednom papíře. Možná se vám tam objeví i další lidé. Třeba ex-manžel, který stojí mezi vámi a penězi. Nebo budete vy v jednom koutečku a peníze ve druhém. Nulové propojení. Je to práce s energií. Buďte trpělivá, vytvořte si pro práci dobré a klidné podmínky. 

Až vám bude vše jasné, papír spalte. A namalujte si nový, kde budete v lepší pozici. Ten si nadepište datem z blízké budoucnosti (mně se osvědčují 3 měsíce) a ten si schovejte. Za tři měsíce to udělejte znovu. 

Vůbec, ale vůbec, nemusíte umět kreslit. Já také neumím. Můžete třeba psát různě jména (různým písmem, barvou, silou), kreslit čáry, kroužky, škrtat… nebo vezměte třeba kameny. Cokoli, co vám sedne. 

Tohle je dobré, že?

Zbývají nám poslední dvě lekce!

JanaS

P.S. Toto je jeden z dílů mého 21denního transformačního programu pro podnikatelky. Pokud máte pocit, že by se vám hodilo více peněz z vašeho podnikání, můžete si jej koupit. Vlastně – kupte si ho!

 

 

JanaS.

JanaS.

Jsem online markeťačka, byznys mentorka a zakladatelka skupin pro podnikatelky ve službách FB (2018) a LI (2022).

Archiv