02/21 Stanovení cílů

autor: | 2. 10. 2023 | 21

Cože? Že podnikáte a rozhodně splnění snů v nedohlednu? Že se dřete a furt nic. Chápu. Většina podnikatelek je na tom podobně. Já se z toho aktivně hrabala několik let. Smůla. Prostě toho proti sobě máme opravdu hodně.

Společnost není nastavená na podnikající ženy (ale zlepšuje se). Pokud máte nemocné dítě a podnikáte, nikdo vám nic nezaplatí. Podnikatelku pracující z domova budou brát všichni jako ženu v domácnosti, která si občas tak něco šudlá u sebe v pokoji. Ha – kdo z vás má vlastní pracovnu? Nebo alespoň kout, který ostatní respektují? V realitě se podnikatelky tahají s dětmi o jeden počítač a kancelářskou židli mají podsypanou legem. Jste-li na tom lépe, gratuluji.

 

Co s tím uděláme?

 

Začneme u sebe. Pro začátek upravíme očekávání, co se týče příjmu peněz z podnikání. Toto se týká žen podnikajících ve službách typu koučování, konzultování, účetnictví, copywriting, grafika… prostě kde jsou minimální náklady a většinou si vystačíte s počítačem a telefonem. Pokud máte jiný model (zaměstnance, zboží, prostory), čísla si musíte upravit směrem nahoru.

příjem 15 000 měsíčně – koníček pro paní, zřejmě vás sponzoruje manžel (pardon)
příjem 30 000 měsíčně – tak tak na přežití, ale už se podílíte na chodu rodiny, rozbitý počítač nebude taková katastrofa

příjem 50 000 měsíčně – můžete tvořit digitální produkty, platit si propagaci, najmout pomoc s technickými a odbornými věcmi

příjem 100 000 měsíčně – tak to je už pěkné, můžete si najmout skutečně kvalitní koučku, terapeutku, vstoupit do exkluzivního mastermindu

My společně míříme na stabilních 100 000 měsíčně (pokud vyděláváte víc, to číslo si libovolně navyšte. A gratuluji). Když do toho vložíte nemocné děti, dovolenou, vaši nemoc, nějaký ten nepovedený projekt, tak to v průměru stejně nebude až taková hitparáda. Ale je to dobrý cíl. Je jedno, v jaké fázi jste teď. Tak vám to prostě bude trvat déle.

 

Proč si dát velký cíl?

 

Protože si tím změníte styl vlastního myšlení. Otevřete se novým možnostem. Budete hledat jiné cesty. Že se nechcete udřít a chcete se věnovat dětem?
Vydělávat víc neznamená dřít víc. Znamená to pracovat chytřeji. 

Tohle je důležité. Takže dám pro jistotu ještě příklad. Máte příjem 20 000 měsíčně. Jedete na plný úvazek. Stane se nějaký průšvih a potřebujete to navýšit na 30 000. Tak vezmete další práci. Ještě dalšího klienta nebo vedlejšák. Už děláte i v noci, jste čím dál vyčerpanější, začnete dělat chyby. Tím vedlejšákem si nevyděláte očekávaných 10 000 navíc, ale 3 000. Špatně.

 

Jak si zvýšit příjmy?

 

1) Zvednete ceny a budete je zvedat pravidelně – s největší pravděpodobností je cena vaší práce velmi silně podhodnocená. Hodinovka zaměstnance a hodinovka podnikatelky nemá vůbec nic společného. V podnikání jde příjem do firmy a teprve z toho by měla jít vaše výplata. V hodinovce podnikatelky jsou provozní náklady, nemocenská, dovolená, pojištění, marketing. Doba, kdy cokoli zjišťujete, zkoušíte, studujete. Jednání s úřady.

Hodinovku si nemůžete zvedat do nekonečna. A také je reálně omezený počet hodin, které zvládnete denně odpracovat pro klienty. Nedovedu si představit koučku, která jede 6 klientů denně.

Že nemůžete zvednout cenu? Ale můžete. Na základě čeho jste tu cenu vlastně stanovila? Obvyklá cena v oboru? Špatně.

Cena odráží vaši schopnost sehnat zakázky (marketing) a mentálního nastavení. Obojí budeme řešit dalších 19 dní.

2) Najmete zaměstnance – nabírání zaměstnanců bych velmi dobře zvážila. Samozřejmě kdybych měla obchod, tak tam nestojím osobně celý den za pultem, ale najmu prodavačku. Ve službách je jiná situace.

3) Delegujete – tohle je naopak dobrá cesta. Najmete si lidi s živnostenským listem. Tím se zbavíte nutnosti je zaučovat (už podnikají ve svém oboru, takže to umí), budou samostatní, motivovaní. A nepřebíráte za ně žádnou zodpovědnost. Když klesne poptávka, tak nemusíte externistu vyplácet z rodinných úspor. Delegujete činnosti, které jsou součástí vaší práce, ale vám úplně dobře nejdou (specialista to udělá lépe za čtvrtinu času). Nebo činnosti, které jsou jednoduché a opakují se, takže na ně můžete vytvořit metodiku a lehce zaučit někoho méně kvalifikovaného.

4) Pasivní příjmy – pasivní příjem neznamená, že se peníze sypou samy. Ale že na tom jednou opravdu zapracujete a další peníze již vyděláváte mnohem snadněji, než je klasickou prací pro klienty. Typickým příkladem je třeba tento online program. Teď to píšu, je to časově náročné. Musela jsem nastavit všechny procesy, dělám propagaci, prodej. Ale vy jste si včera koupila kurz, na účet mi přibylo pár stovek a já v ten den dělala něco úplně jiného. A ideálně (jak si to představuju) si včera společně s vámi kurz koupilo ještě několik dalších žen.

 

Měníme mentální nastavení

Až budete doma sama, sedněte si před zrcadlo. Pohodlně, bude to na delší dobu. A zkuste si nahlas říkat: „Vydělávám 100 000 měsíčně“. A tak pořád do kolečka. Ze začátku vám to nejspíš nepůjde ani vyslovit. Potom se objeví řada negativních pocitů. Zkuste je zpracovat. Zapište si své myšlenky. Projděte si je. Pokud jste přesvědčená, že to NIKDY nepůjde, pořádně si své důvody promyslete. Buď podnikáte v opravdu nevhodném oboru, nebo máte ve své mysli nějaký blok z výchovy. Pokud jsou bloky příliš silné, zkuste si najít nějakou pomoc – forma není důležitá, koučku, terapeutku, čarodějnici, regresní terapeutku.

 

Měníme realitu

 

Až budete vnitřně smířená se 100 000 měsíčně (tedy budete opravdu upřímně věřit, že je to možné), vymyslete konkrétní způsob, který vás k tomu cíli povede. Udělejte z toho projekt (nemusí to být nic oficiálního, prostě si rozepište jednotlivé kroky a ty zapište do kalendáře). Až přijde jejich čas, opravdu je udělejte.

JanaS.

JanaS.

Jsem online markeťačka, byznys mentorka a zakladatelka skupin pro podnikatelky ve službách FB (2018) a LI (2022).

Archiv